Image for SHLP-11V-S-B is not available
SHLP-11V-S-B
DigiKey Part Number
455-3955-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHLP-11V-S-B
Description
CONN RCPT HSG 11POS 1.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.039" (1.00mm)
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Color
Natural
Part Status
Active
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Connector Type
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Contact Type
Female Socket
Note
Contacts Sold Separately
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.039" (1.00mm)