MKJ3C7W9-19BN
DigiKey Part Number
1003-1514-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ3C7W9-19BN
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
Category
Orientation
N (Normal)
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum Alloy
Packaging
Bulk
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Olive Drab
Number of Positions
19
Shielding
Shell Size - Insert
9-19
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
500VAC
Mounting Feature
Bulkhead
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C