IXTH13N80 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 521
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 597
In Stock: 0
N-Channel 800 V 13A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
IXTH13N80
DigiKey Part Number
IXTH13N80-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH13N80
Description
MOSFET N-CH 800V 13A TO247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
170 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4500 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
800mOhm @ 500mA, 10V