STW10NK80Z
DigiKey Part Number
497-3254-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STW10NK80Z
Description
MOSFET N-CH 800V 9A TO247-3
Detailed Description
N-Channel 800 V 9A (Tc) 160W (Tc) Through Hole TO-247-3
EDA/CAD Models
STW10NK80Z Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
72 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2180 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
160W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
900mOhm @ 4.5A, 10V