DSP45-16A
DigiKey Part Number
DSP45-16A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSP45-16A
Description
DIODE ARRAY GP 1600V 45A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 1600 V 45A Through Hole TO-247-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.28 V @ 45 A
Manufacturer
IXYS
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1600 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Through Hole
Technology
Standard
Package / Case
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1600 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
45A