TST12RA00
TST12RA00
ITT Cannon's Trident Connectors
TST12RA00
DigiKey Part Number
1003-2478-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TST12RA00
Description
CONN RCPT HSG 12POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.200" (5.08mm)
Category
Row Spacing
0.200" (5.08mm)
Mfr
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Series
Contact Termination
Crimp and Solder
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Type
Male or Female
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.200" (5.08mm)