TST12PH00
DigiKey Part Number
TST12PH00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TST12PH00
Description
CONN PLUG HSG 12POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.200" (5.08mm)
Category
Row Spacing
0.200" (5.08mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp and Solder
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Features
Strain Relief
Contact Type
Male or Female
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Pitch
0.200" (5.08mm)