IQDH29NE2LM5SCATMA1
DigiKey Part Number
448-IQDH29NE2LM5SCATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IQDH29NE2LM5SCATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IQDH29NE2LM5SCATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IQDH29NE2LM5SCATMA1
Description
OPTIMOS POWER MOSFETS 25 V - 150
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 25 V 75A (Ta), 789A (Tc) 2.5W (Ta), 278W (Tc) Surface Mount PG-WHSON-8-U02
EDA/CAD Models
IQDH29NE2LM5SCATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.29mOhm @ 50A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 1.448mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
110 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
17000 pF @ 12 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 278W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
25 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-WHSON-8-U02
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V