IQDH29NE2LM5CGATMA1
DigiKey Part Number
448-IQDH29NE2LM5CGATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IQDH29NE2LM5CGATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IQDH29NE2LM5CGATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IQDH29NE2LM5CGATMA1
Description
OPTIMOS 6 POWER-TRANSISTOR
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 25 V 75A (Ta), 789A (Tc) 2.5W (Ta), 278W (Tc) Surface Mount PG-TTFN-9-U02
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IQDH29NE2LM5CGATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 1.448mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
254 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
17000 pF @ 12 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 278W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
25 V
Supplier Device Package
PG-TTFN-9-U02
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.29mOhm @ 50A, 10V