IPW60R120C7XKSA1
DigiKey Part Number
IPW60R120C7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPW60R120C7XKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 19A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 19A (Tc) 92W (Tc) Through Hole PG-TO247-3
EDA/CAD Models
IPW60R120C7XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 390µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1500 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
92W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
120mOhm @ 7.8A, 10V