IPN80R1K2P7ATMA1
DigiKey Part Number
IPN80R1K2P7ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPN80R1K2P7ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPN80R1K2P7ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPN80R1K2P7ATMA1
Description
MOSFET N-CH 800V 4.5A SOT223
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 4.5A (Tc) 6.8W (Tc) Surface Mount PG-SOT223
EDA/CAD Models
IPN80R1K2P7ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 80µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
300 pF @ 500 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
6.8W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
PG-SOT223
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2Ohm @ 1.7A, 10V