IPD80R750P7ATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPD80R750P7ATMA1 |
Description | MOSFET N-CH 800V 7A TO252-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 800 V 7A (Tc) 51W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPD80R750P7ATMA1 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 140µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 460 pF @ 500 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 51W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V | Supplier Device Package PG-TO252-3 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 750mOhm @ 2.7A, 10V |