IPD60R180P7ATMA1
DigiKey Part Number
IPD60R180P7ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD60R180P7ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD60R180P7ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD60R180P7ATMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 18A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 18A (Tc) 72W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPD60R180P7ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 280µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1081 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
72W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
180mOhm @ 5.6A, 10V