IKWH70N67PR7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKWH70N67PR7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKWH70N67PR7XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 670V 140A TO247-3
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 670 V 140 A 313 W Through Hole PG-TO247-3-32
EDA/CAD Models
IKWH70N67PR7XKSA1 Models
Category
Power - Max
313 W
Switching Energy
1.58mJ (on), 1.14mJ (off)
Gate Charge
181 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
22ns/246ns
Test Condition
400V, 70A, 9.8Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
670 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
140 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
210 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.75V @ 15V, 70A