IKWH30N67PR7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKWH30N67PR7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKWH30N67PR7XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 670V 71A TO247-3
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 670 V 71 A 179 W Through Hole PG-TO247-3-32
EDA/CAD Models
IKWH30N67PR7XKSA1 Models
Category
Power - Max
179 W
Switching Energy
450µJ (on), 260µJ (off)
Gate Charge
85 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
12ns/124ns
Test Condition
400V, 30A, 9.8Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
670 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
71 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.75V @ 15V, 30A