IKWH30N65WR6XKSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 285
Datasheet
IGBT Trench Field Stop 650 V 67 A 136 W Through Hole PG-TO247-3-32
IKWH30N65WR6XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKWH30N65WR6XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKWH30N65WR6XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 650V 67A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IKWH30N65WR6XKSA1 Models
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.75V @ 15V, 30A
Manufacturer
Infineon Technologies
Power - Max
136 W
Series
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
97 nC
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector (Ic) (Max)
67 A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-32
Current - Collector Pulsed (Icm)
90 A