IKW75N60H3FKSA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 380
Datasheet
IGBT Trench Field Stop 600 V 80 A 428 W Through Hole PG-TO247-3
PG-TO247-3
IKW75N60H3FKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW75N60H3FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW75N60H3FKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 80A TO247-3
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IKW75N60H3FKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
3mJ (on), 1.7mJ (off)
Gate Charge
470 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
31ns/265ns
Test Condition
400V, 75A, 5.2Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
190 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 75A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Power - Max
428 W