IKW50N65H5FKSA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 44
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 784
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 15
IXYS
In Stock: 0
In Stock: 0
onsemi
IGBT 650 V 80 A 305 W Through Hole PG-TO247-3
PG-TO247-3
IKW50N65H5FKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW50N65H5FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW50N65H5FKSA1
Description
IGBT 650V 80A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IKW50N65H5FKSA1 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
120 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
21ns/180ns
Packaging
Tube
Test Condition
400V, 25A, 12Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
57 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 50A