IKQ75N120CT2XKSA1
DigiKey Part Number
IKQ75N120CT2XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKQ75N120CT2XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 150A TO247
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 150 A 938 W Through Hole PG-TO247-3-46
Category
Switching Energy
6.7mJ (on), 4.1mJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
370 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
37ns/328ns
Part Status
Not For New Designs
Test Condition
600V, 75A, 6Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-46
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 75A
Base Product Number
Power - Max
938 W