FS200R06KE3BOSA1
DigiKey Part Number
448-FS200R06KE3BOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS200R06KE3BOSA1
Description
IGBT MOD 600V 200A 600W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 600 V 200 A 600 W Chassis Mount Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FS200R06KE3BOSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.9V @ 15V, 200A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
13 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
200 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
600 W