FS150R06KE3BOSA1
DigiKey Part Number
FS150R06KE3BOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS150R06KE3BOSA1
Description
IGBT MOD 600V 150A 430W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 600 V 150 A 430 W Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
9.3 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
430 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.9V @ 15V, 150A