BSC036NE7NS3GATMA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 2.500
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 2.917
Datasheet
N-Channel 75 V 100A (Tc) 2.5W (Ta), 156W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-7
BSC036NE7NS3GATMA1
DigiKey Part Number
BSC036NE7NS3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC036NE7NS3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC036NE7NS3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC036NE7NS3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 75V 100A TDSON
Detailed Description
EDA/CAD Models
BSC036NE7NS3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 110µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
63.4 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4400 pF @ 37.5 V
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 156W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.6mOhm @ 50A, 10V