FDMS037N08B
DigiKey Part Number
FDMS037N08BTR-ND - Tape & Reel (TR)
FDMS037N08BCT-ND - Cut Tape (CT)
FDMS037N08BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDMS037N08B
Description
MOSFET N-CH 75V 100A 8PQFN
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 75 V 100A (Tc) 830mW (Ta), 104.2W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5915 pF @ 37.5 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
830mW (Ta), 104.2W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Supplier Device Package
8-PQFN (5x6)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.7mOhm @ 50A, 10V