20879-040E-01
DigiKey Part Number
5378-20879-040E-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20879-040E-01CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20879-040E-01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20879-040E-01
Description
CABLINE-UM RECEPTACLE 40P
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20879-040E-01 Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
1.18µin (0.030µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.060" (1.53mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Outer Shroud Contact
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Cable/Wire
Features
Shielded, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
100VAC