20455-040E-76
DigiKey Part Number
5378-20455-040E-76TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20455-040E-76CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20455-040E-76DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20455-040E-76
Description
CABLINE-VS RECEPTACLE 40P
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Type
Female Socket
Features
Shielded, Solder Retention
Voltage Rating
100VAC