LF10WBR-12P
DigiKey Part Number
HR558-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF10WBR-12P
Description
CONN RCPT MALE 12P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LF10WBR-12P Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
10
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C