LF10WBP-12S(31)
LF10WBP-12S(31)
LF Series Waterproof Connectors
LF10WBP-12S(31)
DigiKey Part Number
H126616-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF10WBP-12S(31)
Description
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
LF10WBP-12S(31) Models
Category
Color
Brown, Silver
Tray
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Shell Size - Insert
10
Cable Opening
0.287" (7.30mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C