HIF6-32PA-1.27DSA(71)
DigiKey Part Number
H123934-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF6-32PA-1.27DSA(71)
Description
CONN HEADER VERT 32POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 32 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HIF6-32PA-1.27DSA(71) Models
Category
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.563" (14.30mm)
Series
Insulation Height
0.606" (15.39mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
2
Features
Keying Slot, Mounting Flange
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
0.5A
Mounting Type
Voltage Rating
300V
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
78.7µin (2.00µm)
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.217" (5.50mm)