HIF6-32D-1.27R(20)
DigiKey Part Number
H126233-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF6-32D-1.27R(20)
Description
CONN RCPT 32POS IDC 28AWG GOLD
Detailed Description
32 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HIF6-32D-1.27R(20) Models
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Tray
Wire Type
Ribbon Cable
Part Status
Active
Wire Gauge
28 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Feed Through, Strain Relief
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
32
Color
Black
Pitch
0.050" (1.27mm)