M50-3610842R
DigiKey Part Number
952-3093-2-ND - Tape & Reel (TR)
952-3093-1-ND - Cut Tape (CT)
952-3093-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3610842R
Description
CONN HEADER SMD 16POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 16 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
M50-3610842R Models
Category
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness - Mating
1.00µin (0.025µm)
Contact Material
Brass
Number of Positions
Features
Board Guide, Pick and Place
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
250V