M50-3110542
DigiKey Part Number
952-2342-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3110542
Description
CONN RCPT 10POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3110542 Models
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Mated Stacking Heights
5.5mm, 6.18mm
Number of Positions
Features
Board Guide
Current Rating (Amps)
1A
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)