M50-3100545
M50-3100545
Harwin’s Company Overview
M50-3100545
DigiKey Part Number
952-1798-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3100545
Description
CONN RCPT 10POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M50-3100545 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
5.5mm, 6.18mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250V
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)