G125-FV11005F3P
G125-FV11005F3P
Harwin’s Company Overview
G125-FV11005F3P
DigiKey Part Number
952-4125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-FV11005F3P
Description
CONN RCPT 10POS 0.049 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
G125-FV11005F3P Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Packaging
Strip
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
7.25mm, 7.33mm
Number of Positions
Features
Jackscrews, Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps)
2A
Pitch - Mating
Voltage Rating
450V
Row Spacing - Mating
0.049" (1.25mm)