B1701UY--20D000214U1930
DigiKey Part Number
3147-B1701UY--20D000214U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B1701UY--20D000214U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B1701UY--20D000214U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1701UY--20D000214U1930
Description
LED AMBER DIFFUSED 0805 SMD
Detailed Description
Amber 589nm LED Indication - Discrete 2V 0805 (2012 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
591nm
Size / Dimension
2.00mm L x 1.30mm W
Lens Size
1.40mm x 1.30mm
Height (Max)
0.90mm