B1701USD-20D000114U1930 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B1701USD-20D000114U1930 |
Description | LED RED DIFFUSED 0805 SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Red 624nm LED Indication - Discrete 2V 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V |
Mfr | Current - Test 20mA |
Color | Wavelength - Peak 632nm |
Lens Transparency Diffused | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Millicandela Rating | Supplier Device Package |
Lens Style Rectangle with Flat Top | Size / Dimension 2.00mm L x 1.30mm W |
Lens Size 1.40mm x 1.30mm | Height (Max) 0.90mm |