FFC2B17-45-T
DigiKey Part Number
2073-FFC2B17-45-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC2B17-45-TCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2B17-45-T
Description
CONN FFC FPC TOP 45POS 0.5MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
45 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFC2B17-45-T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable End Type
Tapered
Manufacturer
GCT
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
45
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
80.0µin (2.03µm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Natural
Height Above Board
0.098" (2.50mm)