FSP300-50AEB
DigiKey Part Number
2967-FSP300-50AEB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP300-50AEB
Description
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V 2X12V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ATX AC DC Converters 4 Output 3.3V 5V 12V 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 2
16 A
Mfr
Current - Output 3
25 A
Series
Current - Output 4
0.3 A
Packaging
Box
Power (Watts)
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Type
ATX
Efficiency
90%
Number of Outputs
4
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Features
Standby Output, Universal Input
Voltage - Output 1
3.3V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
5V
Size / Dimension
5.91" L x 5.52" W x 3.39" H (150.1mm x 140.2mm x 86.1mm)
Voltage - Output 3
12V
Approval Agency
CCC, CE, cURus, FCC, TUV
Voltage - Output 4
12V
Standard Number
Current - Output 1
19 A