EFD15/8/5-3F36-S
EFD15/8/5-3F36-S
EFD15/8/5-3F36-S
DigiKey Part Number
1779-1074-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFD15/8/5-3F36-S
Description
FERRITE CORE EFD 3F36 2PC SET
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3F36 Ferrite Core EFD Type 0.591" (15.00mm) Length 0.183" (4.65mm) Width Diameter 0.295" (7.50mm) Height
Category
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
2.27
Manufacturer
Ferroxcube
Effective Length (le) mm
34.0
Packaging
Bulk
Effective Area (Ae) mm²
15.0
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
12.2
Core Type
EFD
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
510.0
Supplier Device Package
EFD 15 x 8 x 5
Finish
Uncoated
Material
3F36
Height
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±25%
Length
0.591" (15.00mm)
Gap
Ungapped
Width
0.183" (4.65mm)