2508051217Y6
DigiKey Part Number
1934-1472-2-ND - Tape & Reel (TR)
1934-1472-1-ND - Cut Tape (CT)
1934-1472-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2508051217Y6
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 6A 25mOhm
EDA/CAD Models
2508051217Y6 Models
Category
Current Rating (Max)
6A
Manufacturer
Fair-Rite Products Corp.
DC Resistance (DCR) (Max)
25mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Filter Type
Signal Line
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)