ERFSN035162RZ
DigiKey Part Number
5916-ERFSN035162RZTR-ND - Tape & Reel (TR)
5916-ERFSN035162RZCT-ND - Cut Tape (CT)
5916-ERFSN035162RZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERFSN035162RZ
Description
1206/0.35AMP/16V/T&R/ROHS
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 350 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
300 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.2 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
350 mA
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
750 mA
Approval Agency
cURus
Current - Max
100 A