EAST16084WB0
DigiKey Part Number
1080-1560-2-ND - Tape & Reel (TR)
1080-1560-1-ND - Cut Tape (CT)
1080-1560-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST16084WB0
Description
LED WHITE DIFFUSED 2SMD
Customer Reference
Detailed Description
White LED Indication - Discrete 2.8V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
EAST16084WB0 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.8V
Mfr
Current - Test
5mA
Viewing Angle
130°
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
Yellow
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Transparency
Diffused
Height (Max)
0.50mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.00mm x 0.80mm