EAST16084BA0
DigiKey Part Number
1080-EAST16084BA0TR-ND - Tape & Reel (TR)
1080-EAST16084BA0CT-ND - Cut Tape (CT)
1080-EAST16084BA0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST16084BA0
Description
LED BLUE CLEAR 2SMD
Customer Reference
Detailed Description
Blue 470nm LED Indication - Discrete 2.8V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
EAST16084BA0 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.8V
Mfr
Current - Test
5mA
Color
Wavelength - Dominant
Wavelength - Peak
468nm
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
0.50mm
Lens Size
1.00mm x 0.80mm