EAST16084WA1
DigiKey Part Number
1080-EAST16084WA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
1080-EAST16084WA1CT-ND - Cut Tape (CT)
1080-EAST16084WA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST16084WA1
Description
LED WHITE DIFFUSED 0603 SMD
Customer Reference
Detailed Description
White LED Indication - Discrete 2.925V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EAST16084WA1 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.925V
Mfr
Current - Test
5mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
130°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
Yellow
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.50mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.00mm x 0.80mm