P004-18N-4XC13
DigiKey Part Number
TL1868-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P004-18N-4XC13
Description
CORD 18AWG IEC320C14 - C13 1.5'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.50' (457.2mm) Power Cord Black IEC 320-C14 To IEC 320-C13 (4) SJT
Category
Wire Gauge
18 AWG
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Length
1.50' (457.2mm)
Part Status
Active
Approval Agency Marking
CSA, cUL, UL
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Approved Countries
Canada, United States
1st Connector
IEC 320-C14
Color
Black
2nd Connector
IEC 320-C13 (4)
Voltage Rating
100 ~ 250VAC
Number of Conductors
3
Current Rating (Amps)
10A
Cord Type
SJT
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C