P004-18N-2C13
DigiKey Part Number
95-P004-18N-2C13-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P004-18N-2C13
Description
C14 MALE TO C13 FEMALE SPLITTER,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.50' (457.2mm) Power Cord Black IEC 320-C14 To IEC 320-C13 (2) SJT
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Length
1.50' (457.2mm)
Packaging
Retail Package
Approval Agency Marking
CSA, cUL, UL
Part Status
Active
Approved Countries
Canada, United States
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
IEC 320-C14
Voltage Rating
100 ~ 250VAC
2nd Connector
IEC 320-C13 (2)
Current Rating (Amps)
10A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Cord Type
SJT
Features
Y-Adapter
Wire Gauge
18 AWG