SS-5H-3.15A-APH | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SS-5H-3.15A-APH |
Description | FUSE BRD MNT 3.15A 300VAC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.15 A 300 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box |
Datasheet | Datasheet |
Category | Response Time Slow Blow |
Mfr | Package / Case |
Series | Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Melting I²t 67.0 |
Part Status Active | Approval Agency CQC, cURus, KC, PSE, TUV, VDE |
Mounting Type Through Hole | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Fuse Type | Size / Dimension 0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 17.5 Ohms |
Voltage Rating - AC 300 V |