MOVS2825V300 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 8.198
Datasheet
470 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
MOVS Surface Mount Metal Oxide Varistors
Eaton Surface Mount Circuit Protection Devices
MOVS2825V300
DigiKey Part Number
283-MOVS2825V300TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MOVS2825V300CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MOVS2825V300DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVS2825V300
Description
VARISTOR 470V 400A 2SMD NO LEAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Typ)
470 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Varistor Voltage (Max)
517 V
Series
Current - Surge
400 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
300 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Maximum DC Volts
385 V
Package / Case
2-SMD, No Lead
Varistor Voltage (Min)
423 V