MLVC08V014C400
DigiKey Part Number
283-MLVC08V014C400TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MLVC08V014C400CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MLVC08V014C400DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVC08V014C400
Description
VARISTOR 20V 120A 0805
Detailed Description
20 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
22 V
Current - Surge
120 A
Series
Energy
0.3J
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
10 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Varistor Voltage (Min)
18 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
20 V