HSMG-C120
DigiKey Part Number
516-1797-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-1797-1-ND - Cut Tape (CT)
516-1797-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSMG-C120
Description
LED GREEN CLEAR 0603 SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 572nm LED Indication - Discrete 2.2V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
HSMG-C120 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
570nm
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
1.60mm L x 1.00mm W
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
1.20mm x 0.60mm