MFBA3V1608K-601-R
DigiKey Part Number
283-MFBA3V1608K-601-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFBA3V1608K-601-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFBA3V1608K-601-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFBA3V1608K-601-R
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 350mA 500mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
500mOhm
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Max)
350mA